Personal Details:
Full name: John Graham Richards
Age: 55 years
ID: 5202145056088
Residential address: 11 Harvey Street, Summerstrand, Port Elizabeth
Business address: City Hall, Market Square, Govan Mbeki Ave, Port Elizabeth.
Postal address: PO Box 116, Port Elizabeth, 6000
Tel (bus) 041-5063208 Cell 0794900668 Tel (h) (041) 5832737
e-mail: [email protected] or [email protected]
Academic Qualifications:
National Senior Certificate, RSA (1969)
High School Diploma, Ca. USA (1971)
Bachelor of Arts (Politics & Legal Theory) Rhodes U. (1974)
LLB (cum laude) Rhodes U. (1976)
Programme for Management Development, Graduate School of Business, UCT (1991)
Positions held:
State Advocate, Office of the Attorney General, 1977 to 1979
Attorney of the High Court of SA, Rushmere Noach Incorporated, 1980 to 1996
Chief Executive Officer, Port Elizabeth Municipality, 1996 to 2000
City Manager, Nelson Mandela Metropolitan Municipality, 2000 to July 2002
Practicing Advocate of the High Court of SA, Aug 2002 to Oct 2003
Provincial Director, South African Local Government Association, Eastern Cape, Nov
2003 to Nov 2004
Executive Director: Governance, Intergovernmental Relations & Municipal Services,
SALGA National, Nov 2004 to July 2006
City Manager, Nelson Mandela Bay Municipality August 2006 to present.
Other relevant positions:
Municipal Councillor, Port Elizabeth Municipal Council, 1985 to 1996
Director, Coega Implementing Authority, 1996 to 1997
Director, Feather Market Centre Promotions, 1996 to 2002
Director, Centenary Hall Management Company, 1996 to 2002
Director, Abahlali Housing Company, 1998 to 2005
Board & Exco member, Tourism Port Elizabeth, 1995 to 2002
Director, East Cape Philharmonic Management Company, 1996 to 2005
Regional Chairperson and National Executive member, Institute for Local Government
Management, 1998 to 2002
Board member, South African Cities Network, 2005 to present
Board member, Electricity Distribution Holdings (Pty) Ltd 2005 to present
General information:
1. Served as National president of AFS International Intercultural Programmes
2. Served on ANC Regional Executive Committee (PE Region 1994-1996) and
represented ANC as a councillor on PE City Council from 1993 to 1996
3. Served as Trustee of Children’s Feeding Trust for 10 years
4. Served on committee of Summerstrand Surf Lifesaving Club for 10 years, 2 as
5. Served on committee of Community Chest
6. Served on committee of EP Triathlon Association
7. Served on committee of Crusader Athletic Club
8. Serve on committee of Magnolia Athletic Club
9. Served as manager of South African Triathlon team to World Championships
(Wellington, NZ) 1994
10. Awarded Eastern Province colours for triathlon
11. Active triathlete, road runner & cyclist