Preap Test Review 4 Answer Key and Work Shown 2

A ratio is a multiplicative comparison of two quantities
describing the same attribute.
A ratio comparing two quantities with different kind of units is
a(n): rate
A rate that is simplified so that it has a denominator of i is a(n):
unit rate
Equivalent ratios express the same relationship between
quantitities.
Columns filled with pairs of numbers that have the same ratio
are: ratio tables
Name
Period Date
6th grade PreAP Math Test Review on
Chapter 4 Lessons 1-5 and notes. This isiust a sample of what is on the test. Any.
skills which we have done this year, mav be on test. Handed out Monday 10/27.
Review is due Friday, October 31. Test is Tuesday, November 4, 2014. All work should
'
t
be shown and attached if on a separate
shee
of paper. Highlight your final answer!
Lesson 1 Problem-Solving Practice
Ratios
For Exercises 1-3, use the figure below. The circle has been divided in eighths.
1. Determine the ratio of shaded sections to striped
sections. Then explain its meaning.
/
A
.'[email protected]' PQC]. ,%q C_'-ILI'(3DS,
3. What is the ratio of empty sections to striped or
shaded sections? Explain its meaning.
•
"
"
2. Determine the ratio of shaded sections to the total number
of sections. Write the ratio as a fraction in simplest form
and as a decimal. Then explain its meaning.
F_ uQ:u5 i s.ÿ[email protected]:on oucÿ
4: .q ÿ'5 shÿxclÿc(,,
4. In a recent NFL season, the Miami Dolphins won 4 games
and the Oakland Raiders won 5 games. What is the ratio
of wins for the Dolphins to wins for the Raiders?
.gd .l
€-Ia ,.ÿ c<_ ::ÿ. cÿ 5 she,
)
o:' ÿt-rÿt Pd ÿ-- cF/on5,
5. Rod has 10 rosebushes, 2 of which produce yellow
roses. Write the ratio 2 yellow rosebushes out of l O
rosebushes in simplest form.
.-I 2__/
5¸
6. Oscar is 16 years old and his sister Julia is 12 years old.
What will be the ratio of Oscar's age to Julia's age in 2
years? Write as a fraction in simplest form.
NAME
DATE
PERIOD
Lesson 2 Problem-Solving Practice
Rates
For Exercises 1 and 2, use tile table. It shows the types of containers and prices of Jolly Juice Orange Juice.
olo
Containers
Price
8 oz
$0.96
16 oz
$1.60
32 oz
$2.56
64 oz
$3.84
1. Determine the unit rate for an 8-ounce container of
Jolly Juice, Explain your answer.
o
2Zÿ k,
39t4
2. Determine the unit rates for each size, Then order the
sizes from the least to greatest unit rates.
t
i(o oÿz:ÿ O,ID ip<ÿr oÿe,
-,ÿ(o
tÿ ÿ Oÿ1ÿo
0
3. Four friends paid a total of $32 for movie tickets,
What is the ratio $32for 4people expressed as a unit
rate?
4. At a warehouse, the employees can unload 18 trucks in 6
hours. What is the unit rate for unloading trucks?
(9'
PERIOD
DATE
NAME
Lesson 3 Problem-Solving Practice
Ratio and Rate Tables
For Exercises 1-4, use the ratio tables below to solve each problem.
Table 2
Table 1
Cups of Flour
Number of Cooldes
1
ÿ)ÿ ÿ
/ÿ
30 ÿ) D ÿ'(.) €/ÿD
Number of Books
ÿ
6
(ÿ'[
Cost in Dollars
ÿ'
10 [5"
1. In Table 1, how many cookies could you make with 4
cups of flour?
2. In Table 1, how many cups of flour would you need to
make 90 cookies?
3. In Table 2, at this rate how many books can you buy
4, In Table 2, at this rate, how much would it cost to buy
9 books?
with $5?
'6 b oot< s
"fyÿ.¢,¢--.
i
NAME
DATE
Lesson 4 Problem-Solving PI
Graph Ratio Tables
A photography store sells black and white film. The
cost of 1, 2, and 3 rolls of black and white film are
Jÿ
shown in the table.
Number of Rolls
1
2
3
Cost ($)
4
8
12
4Z
4
1. List this information as ordered pairs (number of
rolls of film, cost).
2. Graph the ordered pairs. Then describe the gTaph.
cÿ Yÿt -P o
In football, each field goal made scores 3 points. The
table shows this relationship.
Field Goals ÿ,Iade
Total Points
0
1
0
3
2
6
3
9
. (
y-q
.2i- •
5. List this information as ordered pairs (field goals
made, total points).
I
d
)
"ÿ
I
q)
6. Graph the ordered pairs. Then describe the gTaph.
i'l,'ÿ po;,-7.+.5 <cÿ_ /
I
Course 1 . Chapter
I
PERIOD
NAME
DATE
PERIOD
Lesson 5 Problem=Solving Practice
Equivalent Ratios and Rates
1. Jessica can do 60 jumping-jacks in 2 minutes, Dale can
do 150 jumping jacks in 5 minutes, Are these rates
equivalent? Explain your reasoniÿ.
2, A cookie recipe that yields 48 cookies calls for 2 cups
of flour. A different cookie recipe that yields 60
cookies calls for 3 cups of flour. Are these rates
e_qÿnt? Explain your reasoningÿ
mr'-ÿvÿ
3. A music store is having a sale where you can buy 2
new-release CDs for $22 or you can buy 4 new-release
CDs for $40. Are these rates equivalent? Exÿin._y_2ur
raM +h <j
ÿ.
4, On
the Mertler's vacation to Florida, they drove 180
miles in 3 hours before stopping for lunch. After Iunch
they drove 120 miles in 2 hours before stopping for gas,
Are-these rates equivalent? Explain your reasoning,
reasoning.
c.ÿ<<, rÿM- +h<_
5. At the school book sale, Michael bought 3 books for
$6, Darnell bought 5 books for $10, Are these rates
equivalent? Ex lapÿy_our re_ asoning.
6, One school survey showed that 3 out of 5 students own
a pet. Another survey showed that 6 out of 11 students
own a pet. Are these results equivalent? Exlÿ. your
rÿg,
--°'3
J
9")''r .< tÿ' .ÿd.)..y'Cq ÿ,
,,,ÿu r" m O.cÿ-ÿ
Course 1 . Chapter 4 Understand Proportions
h ÿ--" ..gc4.}"nG
NAME
DATE
PERIOD
Lesson I Problem-Solving Practice
Unit Rates
1. During Tracy's trip across the couniT, she traveled
2,884 miles. Her trip took 7 days. Calculate a unit rate
to represent the average miles she traveled per day
during the trip.
q/;L
7
/
2. Steve was offered $5,025 per year for a weekend
lifeguarding job at a local pool. He wants to know how
much his monthly income will be at this salary level.
What is hiÿ rate of pay in dollars per month?
•
<'ÿ)
g;Z"
o,<ÿ-- ÿ" 16
?75
1ÿ
i
(-;' e.r-
!
3. Randall reco['d'ÿd 8 songs on his most recent CD, The
total length of the CD is 49 minutes. Calculate a unit
4. Hana paid $1,
r the carpet in her living room. The
room has an area of 251.2 square feet. What was her
rate to represent the average length per song on the CD.
unit cost of carpeting in dollars per square foot? Round
Round to the nearest hundredth.
to the nearest cent.
IA ;--TY ?er
,,s " )
0ÿ,lÿ
.______ÿ tL2.UL_7
[email protected] ;zoÿ,_ÿ_/>o o
- qO
'ÿ
L .-.':1. - q)-ÿ,-F'-ÿ
5. An 8-ounce can of tomatoes costs $1.14, A 12-ounce
can costs $1,75. Which can of tomatoes costs the least
per ounce?
i, 'lq o tel&
- t
1,7-5 __ ol ÿ/z
/ÿ
/
6. Last month, Hao's dog ate :40 cans of dog food in 31
days. How many cans should Hao buy to feed his dog
for the next 6 days?
U 0 _ i, sf¢ ÿ-'ÿ -7,-ÿq
+
qO
--]O
<'J" OL.LÿO...ÿ.
_.
.
__6:ÿ.t<3
{..I
Course 2, Chapter 2 Proportional Relationships